Ako počúvať v Čechách, na Slovensku a v Európe Český rozhlas ďalej?
Končia sa frekvencie 270 kHz, 639 kHz, 954 kHz, 1071 kHz a 1332 kHz. Ako počúvať naďalej?
-> Naďalej budé možný príjem na FM frekvenciách (sú to tie od 87.5 MHz do 108.0 MHz), avšak tento príjem je možný len na území Českej republiky a v blízkych pohraničných oblastiach. V zahraničí v rámci Európy príjem tohto vysielania NIE JE MOŽNÝ.
-> Rovnako ako FM pôjde naďalej aj vysielanie v DAB/DAB+. Rovnako ako aj FM, príjem NIE JE MOŽNÝ v zahraničí, len na území ČR a v pohraničných oblastiach. Tento systém vysielania je však na rozdiel od FM nový a pokiaľ nemáte náhodou nejaké nové rádio, tak bude potrebná VÝMENA PRIJÍMAČA! Nový prijímač by mal podporovať ako DAB, tak aj DAB+!
-> Cez Internet. Toto je asi jediný spôsob, ako počúvať vysielanie AJ V ZAHRANIČÍ. Tento príjem je možný aj na území Slovenskej republiky. A tu je hneď niekoľko možností:
1. Mobilný telefón / Smartfón - ten po novom pri aktívnom dátovom balíku alebo pokrytí signálom Wi-Fi môže slúžiť ako digitálny "tranzistor", na ktorom je možný príjem stanic z celého sveta. Potrebná je niektorá z aplikácii (Media U, TuneIn alebo iná). Mobilný telefón je praktick spôsob počúvania internetového rádia vonku, v aute alebo v MHD a inej verejnej doprave. Mobilný telefón zároveň umožňuje prístup aj k Music on Demand cez aplikácie ako Spotify, Deezer, Tidal a ďalšie. Tak za príplatok budete môcť počúvať okrem ktorejkoľvek stanice z celého sveta aj ktorýkoľvek album alebo singel presne vtedy, kedy chcete.
2. PC - toto využijete najmä počas práce s PC, kedy môžte počúvať rádio priamo na vašom PC a nepotrebujete mať ešte ďalšie zariadenie ako doteraz napríklad v prípade AM. Ale mimo práce s PC je táto možnosť dosť nepraktická.
3. Internetové rádio - Samostatné zariadenie určené primárne na príjem internetového rádia. Niektoré ponúkajú aj Music on Demand složby ako napríklad Spotify (drahšie modely), iné len samotné internetové rádio. Niektoré umožujú aj archív vysielania a podcasty (záleží od aplikácie na ktorej fungujú). Väčšina internetových rádii zvláda aj DAB/DAB+ a tiež aj FM vysielanie. V tomto prípade tento prijímač môžte použiť aj na DAB/DAB+ vysielanie ak ste v oblasti pokrytej DAB/DAB+ signálom a nechcete zaťažovať internet (mobilné dáta, pomylý internet, internet s FUP) a zároveň chcete počúvať rádio v digitálnej kvalite. Príjímač môžte používať aj na klasické FM vysielanie (napríklad na chate bez internetu a signálu na DAB/DAB+, ale musíte si vystačiť s analógovou FM kvalitou, ktorá je ale lepšia ako kvalita AM). Tieto rádiá nepodporujú IBA KONČIACE AM VYSIELANIE, ktoré ale je dostupné súbežne aj na FM alebo DAB/DAB+ a samozrejme na internete aj zo zahraničia. Teda na tomto prijímači už AM potrebovať NEBUDETE. Odporúčiť by som v tomto prípade mohol Sencor SIR 5000 WDB, ktoré funguje spoľahlivo ako Internetové, tak aj FM a DAB (na Slovensku toho ale v DAB veľa nenaladím, ale aspoň niečo z Poľska som zachytil a taktiež Košice - RTVS, Lumen, ..., v čechách to ale bude lepšie s programovou ponukou aj s pokrytím). Tento prijímač má 20 FM aj DAB predvolieb a až 250 internetových, všetky vaše obľúbené stanice si teda v pohode a bez obáv môžte uložiť do pamäti a nájsť ich na príslušnom čísle. Samozrejme výhber prijímača je na vás. Ak sa vám bude zdať lepší iný, môžte zvoliť ľubovoľný iný - ale pamätajte mal by mať ideálne aj FM a DAB/DAB+ (pozor aby mal aj DAB+ a nie len pôvodné DAB). Taktiež by mal podporovať všetky bežné formáty, v ktorých sa vysiela na internete, aby sa nestalo, že niektorá stanica nepôjde preto, lebo vysiela v nepodporovanom formáte.
-> cez SATELIT - táto možnosť je rovnako zadarmo ako AM a rovnako dostupná v celej Európe, navyše v oveľa lepšej digitálnej kvalite a celodenne (AM zväčša vo vzdialenejších oblastiach len večer). Na rozdiel od ostatných možností je to ale veľmi nepraktické. Satelitný prijímač je zväčša určený na príjem televízie a preto bude potrebné ho pripojiť zväčša k televízoru. Rovnako aj ladenie a úvodná inštalácia sa musí vykonať prostredníctvom televízora. Pokiaľ nechcete stále používať televízor, satelitný prijímač by mal mať aj výstupy ako CINCH - RCA (L/R), potom môžte dokúpiť kábel so CINCH - RCA, prípadne s jack redukciou a druhej strane a pripojiť ho k LINE IN vstupu nejakého audio zariadenia (domáci kino, Hi-Fi zariadenie, ...) alebo do redukcie výstupu pripojiť nejaký FM transmitter počúvať rádio na klasickom FM rádiu v dosahu FM Transmitter-a. Toto je však pre príjem najmä v domácnostiach, v aute je príjem možný len prostredníctvom prenosnej paraboly, ktoré sa používajú zväčša v karavanoch. Výhodou je však pokrytie Európy a to celodenne a v digitálnej kvalite a zadarmo ako to bolo aj v prípade AM, teda nemusíte NIČ PLATIŤ na rozdiel od internetového vysielania, kde platíte poplatok za internet.
ČO CHYTÍM NA INTERNETOVOM RÁDIU?
Okrem doterajších okruhov - Radiožurnál, Dvojka, Plus pôjdu aj ďalšie - Vltava, regionálne stanice a oveľa viac, okrem toho aj všetky komerčné doposiaľ dostupné na AM (Country, Dechovka, Český Impuls) a zároveň aj iné komerčné, známe z FM vysielania - Impuls, Frekvence 1, Evropa 2, Kiss, Fajn rádio, ZET, Hitrádio, Proglas, a oveľa viac ďalších. Na Slovensku v podstate všetky okruhy RTVS - Slovensko, Regina (Všetky verzie - Východ, Stred, Západ), Devín, _FM, Patria, Slovakia International, Pyramída, Litera, Junior. Okrem toho aj komerčné (neverejnoprávne) - Expres, Fun rádio, Európa 2 , Jemné, VLNA, BEST FM, Lumen, R. Mária (nové od roku 2020), ako aj tématické streamy (Vlna gold hits, Jemné chill, a streamy Fun radia - 80-90, CZ-SK, a iné). Okrem toho aj takmer všetky regionálne stanice, a tiež aj nové čisto internetové stanice. Z maďarska si rozšírite príjem okrem MR1 Kossuth aj o MR2 Petofi, MR3 Bartok, rovnako aj MR4 Nemzetisegi (aj v Slovenčine) a MR5 Danko a tiež komerčné (Radio1, Retro, lokálne Radio M, Slager FM). Z Poľska PLR Jedynka, PLR Dwojka, PLR Trojka, PLR Czworka, PLR 24, a komerčné - RMF FM, Radio ZET, Radio ESKA a iné. Z Rumunských rádii pôjdu všetky, čo išli na AM aj ďalšie - Actualitaty, Antena Satelor, Muzical, Cultural, Cluj, Iasi, Timasoara, Romania International a komerčné - Pro FM, Europa FM, a iné...